Porwani wspólnym śpiewaniem i pracą przy tworzeniu parafialnych teledysków, które zdobywają coraz szerszą publiczność w przestrzeni Internetu mieszkańcy Przysłopia, prowadzeni i zachęcani przez ojca Mariusza Wójtowicza, zapragnęli stworzyć wspólnie i wykonać w swojej parafii koncert kolęd. Do pracy ruszyły trzy zespoły, istniejąca już wcześniej schola “Małe Coś”, zespół dorosłych miłośników wspólnego muzykowania, który przyjął nazwę “Wielka Sprawa” oraz muzycy regionalni grający w różnych kapelach góralskich, którzy sami siebie nazwali “Uzbierani”.
 
Kanwą do przygotowania koncertu były rozważania ojca Bernarda Smyraka (1910-1980), karmelity bosego, Zawojanina, tytana pracy, założyciela klasztoru na Zakamieniu, poety, pisarza, tłumacza, muzyka, wychowawcy, po prostu człowieka wielu pasji i talentów, zawarte w tomiku “Świat Kolend” wydanym w 1939 roku.
 
Zespoły ćwiczyły początkowo w mniejszych składach, każda grupa osobno. Ojciec Mariusz wziął pod opiekę scholę, dorosłymi śpiewakami i muzykami zajął się Jan Żurek, a muzycy regionalni skrzyknięci przez Przemka Żurka ćwiczyli we własnym gronie. Z połączenia pracy trzech zespołów powstał bardzo ciekawy koncert, w którym tradycyjne kolędy śpiewane są na przemian z góralskimi pastorałkami oraz skocznymi piosenkami i kolędami stworzonymi współcześnie. Wszystko to przeplecione jest wzruszającymi rozważaniami ojca Bernarda Smyraka na bożonarodzeniowe tematy.

Pierwszy  koncert odbył się 7. stycznia 2024 roku w sali Serca Jezusowego w klasztorze Za Kamieniem i zapełnił salę całkowicie, co uskrzydliło wykonawców i przekonało ich, że należy robić kolejne projekty. Zespół zwrócił się do pani dyrektor Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi z propozycją zaprezentowania przygotowanego repertuaru zawojskiej publiczności. Propozycja została natychmiast przyjęta i w dniu 2. lutego połączone siły dziecięcej scholii, góralskiej kapeli i wokalno-instrumentalnego zespołu parafian z Zawoi Przysłop ponownie wyszły na scenę, tym razem profesjonalnie przygotowaną i nagłośnioną przez BCK w Zawoi.

Na samym początku widzom przybliżona została sylwetka ojca Bernarda Smyraka, postaci niestety nieco zapomnianej w Zawoi a tak bardzo zasłużonej zarówno dla lokalnego środowiska, karmelitańskiej posługi duchowej, Kościoła a także polskiej literatury. Po krótkim wprowadzeniu zespół przystąpił do dzieła i szybko porwał zebraną publiczność do wspólnego śpiewania kolęd. Przez niemal półtorej godziny muzycy zjednoczyli się z widzami i stworzyli jeden, wielki, kolędujący zespół i w ten sposób zakończyli okres kolędowy pod Babią Górą.

Organizatorzy i wykonawcy bardzo serdecznie dziękują wszystkim mieszkańcom, którzy licznie zapełnili fotele widowni BCK i którzy tak chętnie włączyli się do wspólnego kolędowania, bo przecież charakterystyczną cechą i istotą kolęd jest to, że nie powinno się ich tylko słuchać, lecz trzeba szybko włączyć się do śpiewania.

Nie obyło się też bez dedykacji i życzeń. Z okazji Dnia życia Konsekrowanego na ręce występujących na scenie ojców karmelitów, czyli o. Mariusza Wójtowicza i o. Piotra Karaudy zebrani złożyli życzenia wszystkim zakonnikom, siostrom zakonnym i osobom konsekrowanym oraz gromko odśpiewali im tradycyjne „Sto lat”. Po raz drugi „Sto lat” rozbrzmiało, gdy o. Mariusz wyjawił, że jedna z dziewczyn śpiewających i grających w scholi – Justyna Chowaniak obchodzi właśnie urodziny. Bez łez się nie obeszło.

Z obietnic muzykujących Przysłopian wynika, że nie jest to ich ostatnie słowo. Prawdopodobnym tematem kolejnego koncertu będą pieśni maryjne.

Jan Żurek