Prosto z Betlejem na Zakamień

W dniach od 14 do 21 stycznia 2023 nasi Parafianie i Przyjaciele klasztoru w Zawoi Zakamień chodzili śladami Jezusa po ziemi uświęconej Jego obecnością. To była klasyczna pielgrzymka mająca na celu pokazać najważniejsze miejsca związane z Ewangelią i życiem Chrystusa oraz Jego Matki. Oczywiście na pielgrzymim szlaku nie mogło zabraknąć elementów karmelitańskich. I tak na Górze Karmel 25 osób przyjęło Szkaplerz karmelitański, natomiast w Betlejem, w klasztorze ufundowanym przez św. Marię od Jezusa Ukrzyżowanego, spędziliśmy prawie trzy godziny modląc się, poznając życie Małej Arabki i celebrując Eucharystię.

Cała ekipa pielgrzymia liczył 50 osób. Dowodził jej duchowo o. Mariusz Wójtowicz OCD, a od strony historycznej i biblijnej pan Bogusław Hudziak. Nie zabrakło pięknych śpiewów również przy akompaniamencie organów oraz wielobarwnych babiogórskich strojów przyciągających uwagę tak mieszkańców Ziemi Jezusa, jak i innych pielgrzymów.

Szczególnym wydarzeniem stało się zaniesienie figury Dzieciątka Jezus do groty w Betlejem, gdzie Chrystus przyszedł na świat. Naszej pielgrzymkowej uroczystości, ku zdziwieniu mieszkańców, już ulicami Betlejem towarzyszył śpiew kolęd. W kolejności figura została umieszczona w samej grocie, a na koniec o. Mariusz pobłogosławił wszystkich uczestników. Dzień po powrocie do Zawoi nastąpiło uroczyste wniesienie Dzieciątka do naszego kościoła na Zakamieniu.

Całe wydarzenie relacjonuje nagranie video, do którego obejrzenia zachęcamy.