Roraty na Zakamieniu

Serdecznie zapraszamy na Zakamień na Msze święte roratnie. Będę one sprawowane od poniedziałku do piątku o godzinie 16.30

W tym tygodniu pragniemy przypomnieć znaczenie wieńca adwentowego.

Wieniec adwentowy jest pierwszą oznaką nadchodzących Świąt i często pierwszą świąteczną ozdobą, jaka gości w naszych domach. Tradycyjny wieniec adwentowy przygotowuje się 4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Jaka jest historia i symbolika wieńca adwentowego, jak wygląda wieniec adwentowy?

Historia wieńca adwentowego sięga 1939 roku i zaczyna się od Johanna Hinricha Wicherna, niemieckiego pastora i teologa, który prowadził świetlicę dla sierot w Hamburgu. By umilić dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie oraz wzbogacić wystrój świetlicy, w pomieszczeniu zawiesił duże drewniane koło i umieścił na nim 24 świece adwentowe. W pierwszą niedzielę adwentu wspólnie z dziećmi zapalił pierwszą świecę. Każdego kolejnego dnia aż do Bożego Narodzenia, gromadząc się przy modlitwie, zapalali kolejne płomienie. Tradycja ta pozostała żywa do dziś, zmniejszyła się tylko liczba świec – zamiast 24 zapalamy 4, po jednej w każdą niedzielę adwentu.

Jakie znaczenie ma wieniec adwentowy? Symbolika tej dekoracji jest niezwykle istotna i rozbudowana – każdy jej element ma swoje znaczenie i nie jest przypadkowy.

  • Okrągły kształt wieńca adwentowego symbolizuje nieskończoność, życie wieczne oraz to, że Bóg jest wieczny i nie ma początku ani końca.
  • Gałązki wiecznie zielonego drzewka iglastego to symbol życia i wspólnoty.
  • Cztery świece zapalane w każdą niedzielę adwentu symbolizują zbliżanie się do prawdziwej światłości, czyli do Jezusa Chrystusa.
  • Każda świeca z osobna również ma swoje znaczenie. Pierwsza to Świeca Nadziei, druga – Świeca Pokoju, trzecia – Świeca Radości, a czwarta to Świeca Miłości.