Żywy różaniec
Róże Żywego Różańca
W 1826 r. Paulina Jaricot (1799 - 1862) stworzyła wielkie zaplecze modlitewne dla misji pod nazwą Żywego Różańca. Samą siebie uważała za pierwszą zapałkę, którą Bóg się posłużył, by rozpalić wielki ogień. Utworzyła piętnastoosobowe grupy, a każda osoba w grupie zobowiązywała się do odmawiania w intencji misji jednego dziesiątka różańca dziennie i do rozważania otrzymanej tajemnicy różańcowej. Oficjalnej aprobaty dla Żywego Różańca udzielił papież Grzegorz XVI jeszcze za życia Pauliny Jaricot. Wszystkie łaski, wszelkie światło otrzymałam z tajemnic różańcowych i one uczyniły moje życie owocnym – twierdziła z przekonaniem. Gdy umarła w 1862 roku, w samej tylko Francji istniało już około 150 tys. Róż Żywego Różańca.
Dzisiaj mamy cztery części modlitwy różańcowej, gdyż papież, św. Jan Paweł II ustanowił w 2002 roku tajemnice światła. Pełna Róża Żywego Różańca składa się więc z 20 członków. Żywy Różaniec oznacza życie według Ewangelii, która jest fundamentem i źródłem chrześcijańskiego postępowania. Różaniec jest modlitwą ewangeliczną, ponieważ zawiera Modlitwę Pańską i Pozdrowienie Anielskie oraz ewangeliczne tajemnice naszego odkupienia. Z tego też powodu różaniec nazywamy streszczeniem prawd Ewangelii.
Nasze Róże Żywego Różańca
Przy naszym kościele istnieje siedem Róż Żywego Różańca:
- Róża św. Faustyny, której zelatorką jest p. Krystyna Wajdzik
- Róża św. Teresy od Jezusa, zelatorka p. Anna Klimasara
- Róża św. Teresy od Dzieciątka Jezus
- Róża św. Józefa, zelatorka p. Teresa Iciaszczyk
- Róża św. Rafała Kalinowskiego, zelatorka p. Józefa Bartunek
- Róża św. Jana Pawła II, zelatorka p. Anna Bałos
- Róża bł. Stefana Wyszyńskiego, zelator p. Jan Żurek
Róże te spotykają się w pierwszą niedzielę miesiąca na Eucharystii o godzinie 14.00. Po Mszy św. odbywa się nabożeństwo ze zmianą tajemnic różańcowych. Każda Róża ma swojego patrona i każdej przewodzi zelatorka, której obowiązkiem jest zachęcać członków do gorliwej modlitwy i działalności apostolskiej, zwłaszcza wśród chorych i ubogich, dostarczać tajemnice z intencją modlitewną nieobecnym, zbierać miesięczne składki, np. na Msze św., czuwać, by Róża miała pełny skład.
Obowiązki członków Żywego Różańca
Zasadniczym obowiązkiem jest zapisanie imienia w Księdze i odmawianie codziennie jednego dziesiątka różańca, udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańcowych, częste przystępowanie do sakramentów świętych oraz udział w świętach maryjnych, rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską, odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła na wzór św. Dominika, udział w pogrzebie zmarłego członka Żywego Różańca oraz w modlitwach za spokój jego duszy.
Święta Penitencjaria, na mocy specjalnego i wyraźnego indultu Stolicy Apostolskiej z dnia 25 października 1967 roku udzieliła członkom Żywego Różańca odpustu zupełnego osiem razy w roku:
- W dniu przyjęcia do Żywego Różańca
- Narodzenie Pana Jezusa - 25 grudnia
- Zmartwychwstanie Pańskie - Niedziela Wielkanocna
- Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie - 25 marca
- Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia
- Królowej Różańca świętego - 7 października
- Niepokalane Poczęcie Maryi - 8 grudnia
- Ofiarowanie Pańskie - 2 lutego