Niedziela Palmowa – 5 IV 2020

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas.

2. Każdego dnia jest okazja do spowiedzi z zachowaniem obowiązujących wytycznych związanych z epidemią koronowirusa.

3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez udział w transmisjach w telewizji, radiu i internecie. Zachęcamy do przyjmowania Komunii świętej duchowej.

4. Informujemy zgodnie z wskazaniami Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego:

„zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami państwowymi w poszczególnych Mszach Świętych oraz we wszelkich innych celebracjach może uczestniczyć:

a) do dnia 11 kwietnia 2020 r.- maksymalnie 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę;

b) od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania – maksymalnie 50 osób, wliczając w to uczestników i sprawujących posługę

Jeśli pojawią się nowe przepisy państwowe, dotyczące zgromadzeń religijnych, należy się do nich dostosować …”.

5. W Wielki Czwartek o godz.18.00 Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji.

6. W Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 8.00. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków.  Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. W Wielką Sobotę  adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 8.00. Zakończymy ją przed rozpoczęciem liturgii Wigilii Paschalnej. Zachęcamy i zapraszamy do adoracji Najświętszego Sakramentu z zachowaniem obowiązujących wytycznych związanych z epidemią koronowirusa.

8. W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Zachęcamy do błogosławieństwa posiłku przed śniadaniem wielkanocnym, którego może dokonać ojciec, matka. Tekst jest wyłożony na stoliku przy wejściu do kościoła.

9. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19.00.

10. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza święta będzie o  godzinie : 6.30,  8.30 , 11.00  i  18.00.

11. Składamy serdeczne Bóg zapłać za sprzątanie kościoła.  Na kolejne dni polecamy trosce mieszkańców osiedla Toczki nr 1069 .